Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Wojna i pokój w Kolumbii

Kraj: USA/Kolumbia
Reżyseria: Scott Dalton, Margarita Martinez
Rok produkcji: 2004
Czas trwania:
Język: Polski lektor

Film opowiada o trójce młodych ludzi, którzy żyją na terenach kontrolowanych przez powiązane z narodowymi bojówkami gangi. Medellin w Kolumbii to miasto nastoletnich wdów z dziećmi. Ojcowie zginęli w niekończącej się wojnie domowej. Dla Edisona, Cielo i Jes sa, głównych bohaterów dokumentu, wojna prawicowych grup paramilitarnych i lewicowych guerrillas to tylko niebezpieczne potyczki ulicznych gangów, w których nie ma żadnych zasad. Poznajemy ludzi żyjących w koszmarze, o którym nie sposób zapomnieć.

Krwawość wojny domowej w Kolumbii stała się codziennością na długo, zanim wyrosło nowe pokolenie. Film przedstawia trzech członków paramilitarnej grupy na przestrzeni roku w mieście La Sierra, getcie kolumbijskim mieście Medellin.

„Bloque Metro” to grupa uzbrojonych nastolatków, powiązanych z prawicowymi ugrupowaniami, będących w zbrojnym konflikcie z lewicową bojówką kolumbijską ELN. Liderem „Bloque Metro” jest 22 letni, Edison Florez, który ma trudne relacje z rodziną, duży magazyn z bronią i 6 dzieci z różnymi kobietami. 19 letni, Jesus Martinez, który stracił rękę, gdy granat zbyt szybko wybuchł obok niego jest bliskim przyjacielem Edisona. Dźwigając karabiny dla „Bloque Metro”, pali marihuanę, wciąż radząc sobie z bólem psychicznym. Nie wyobraża sobie, żyć wystarczająco długo, aby móc obejrzeć narodziny własnego syna.

Poznajemy też Cielo Munoz, 17 letnią dziewczynę, będąca w ciąży z innym żołnierzem „Bloque Metro”, będącym obecnie w więzieniu. Jej były chłopak został zabity przez jej kuzyna, który należał do ELN.

Skupiając się na desperackiej nadziei i codziennym nihilizmie tych dzieci wojny, film „La Sierra” (Wojna i pokój w Kolumbii) miała swoją amerykańską premierę w 2005 roku, na 2005 Slamdance Film Festival.

Może zainteresują Cię jeszcze te filmy?