Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

W imię ojca

W imię ojcagatunek: dramat
reżyseria: Jim Sheridan
obsada: Daniel Day-Lewis, Emma Thompson, Pete Postlethwaite, Maureen McBride
kraj: Irlandia/Wlk. Brytania
rok produkcji: 1993
czas trwania: 128 min

Film oparty na faktach. Wielka Brytania, początek lat 70. W jednym z londyńskich pubów bojownicy z IRA podkładają bombę. Ginie wielu ludzi. Policja rozpoczyna gorączkowe śledztwo chcąc jak najszybciej schwytać przestępców.

Wśród podejrzanych jest młody Irlandczyk Gerry Conlon. Bez żadnych konkretnych dowodów Gerry wraz z kilkorgiem przyjaciół zostają aresztowani, po torturach na przesłuchaniach przyznają się do winy. Wkrótce policja aresztuje również ojca Gerry’ego – Giuseppe Conlona. Odbywa się pokazowy proces. Wszyscy aresztowani Irlandczycy zostają skazani na dożywotnie więzienie, choć żadnemu z nich nie udowodniono winy.

Młoda prawniczka Gareth Peirce rozpoczyna walkę o życie Gerry’ego i jego ojca. Niestety akta sprawy są utajnione i trudno dotrzeć do prawdy. Giuseppe nie wytrzymuje trudów więzienia i umiera. Gerry załamuje się, ale dzięki pomocy Gareth podejmuje walkę o wolność i własną godność. Po 14 latach ich wspólne wysiłki przynoszą efekty: Gerry i jego przyjaciele zostają zwolnieni i oczyszczeni z wszelkich zarzutów.

To jeden z najgłośniejszych filmów JIMA SHERIDANA, twórcy „Mojej lewej stopy”, „Boksera” i „Naszej Ameryki. Scenariusz „W imię ojca” oparto na autobiografii Gerry’ego Conlona „Proved Innocent”. W postaci głównych bohaterów wcielili się: laureat Oscara za „Moją lewą stopę” Daniel Day-Lewis („Pokój z widokiem”, „Ostatni Mohikanin”, „Gangi Nowego Jorku”) i dwukrotna laureatka Oscara („Powrót do Howards End” i scenariusz „Rozważnej i romantycznej”) Emma Thompson („Carrington”, „To właśnie miłość”). W filmie wystąpili również m.in. Pete Postlethwaite („Podejrzani”, „Dark Water-Fatum”) i John Lynch („Cal”, „Przypadkowa dziewczyna”).

W 1994 roku „W imię ojca” nominowano do Oscara aż w siedmiu kategoriach. Wśród prawdziwego deszczu wyróżnień dla filmu są też m.in. Złoty Niedźwiedź na MFF w Berlinie, Nagroda im. Davida di Donatello za najlepszy film zagraniczny, Nagroda Koła Krytyków Filmowych Kansas City za rolę Emmy Thompson, Nagroda Koła Krytyków Filmowych Bostonu za kreację Daniela Day-Lewisa oraz Evening Standard British Film Award za film roku.