Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Łowca dyktatorów

lowca_dyktatorowReżyseria: Klaartje Quirijns
Kraj: Holandia
Rok produkcji: 2007
Czas trwania: 75 minuty
Język: Polski lektor

„Jeśli zamordujesz jednego człowieka, pójdziesz do więzienia. Jeśli zabijesz czterdziestu będziesz siedział w szpitalu dla psychicznie chorych, ale jeśli wymordujesz czterdzieści tysięcy, resztę życia spędzisz na wygnaniu z pełnym kontem bankowym. To właśnie chcielibyśmy zmienić” – Reed Brody, Human Right’s Watch.

Autor tego powiedzenia od siedmiu lat ściga Hissene’a Habre’a, dyktatora odpowiedzialnego za tortury i wymordowanie tysięcy ludzi w Czadzie. Reed Brody, zawzięty prawnik jest niebezpiecznym przeciwnikiem polityka. Wcześniej pomógł przekonać Izbę Lordów do wydalenia Pinocheta z Wielkiej Brytanii. Ten sam precedens ma zamiar wykorzystać w sprawie Habre’a, by doprowadzić do jego wydalenia z Senegalu, gdzie żyje ze skradzionych milionów. „Łowcy dyktatorów” już udało się spowodować, że od 2000 roku Habre przebywa w areszcie domowym.

Cel jest jeden. Postawić dyktatora przed sądem i urządzić mu uczciwy proces. W tej sprawie Reed Brody przez dwa lata podróżuje po Afryce, Europie i USA. Zjednuje sobie dziennikarzy, negocjuje z politykami i przekonuje sędziów. Przeprowadza dziesiątki wstrząsających rozmów z torturowanymi przez Habre’ego ofiarami. Ta mordercza praca ma jeszcze głębszy sens. Chodzi o to, by pozostali dyktatorzy w Afryce nie czuli się bezkarnie. Reed Brody swym uporem udowadnia, że każdy z nich może zostać postawiony przed międzynarodowym sądem i odpowiadać za zbrodnie na ludzkości. To film o walce, jaką trzeba stoczyć, by przerwać bezkarność i zwrócić honor milionom ofiar w całej Afryce.

Dokument był pokazywany na 5. Festiwalu filmowym PLANETE DOC REVIEW.

Może zainteresują Cię jeszcze te filmy?