Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

 

Kto zabił Salvadora Allende?

Kto zabił Salvadora Allende?kraj: Niemcy
rok produkcji: 2003
czas trwania: 52 min
język:: polski lektor

Marzenie o demokratycznym socjalizmie w Chile skończyło się 11 września 1973 roku wraz ze śmiercią Salvadora Allende. Prezydent rządził krajem pomimo zwątpienia w siebie samego i krytyki, a nawet zapowiedział publicznie swoje samobójstwo.

„Był romantykiem skazanym na śmierć” – to słowa radzieckiego generała Leonowa o socjalistycznym prezydencie Chile, wybranym w wolnych wyborach. Twórcy dokumentu i Leonow odkrywają jedną z ostatnich tajemnic zza kulis Zimnej Wojny: ZSRR pozwolił na upadek Salvadora Allende’a, ponieważ władza nie wierzyła w jego pokojową rewolucję. Sekretne porozumienie z Breżniewem dotyczące transportu broni miało zapewnić Allende’owi lojalność niezadowolonej armii wiernej generałowi Augusto Pinochetowi. Lecz gdy sowieckie statki, załadowane bronią płynęły do Chile w sierpniu 1973 roku, Breżniew nagle wydał rozkaz zatrzymania transportu i tym samym podarował prezent przeciwnikom Allende’a. Krótko mówiąc, Augusto Pinochet zdradził. Dopiero dwa dni przed planowanym dniem przeprowadzenia zamachu stanu zmienił strony. Jego twierdzenie, że planował i przeprowadził operację zamachu stanu używając swoich wpływów jest całkowicie zmyślone.

„Kto zabił Salvadora Allende” to trzymający w napięciu i głęboko dotykający film dokumentalny, który przedstawia prawdę o życiu i śmierci Salvadora Allende. Historycy utrzymywali, że był sam w momencie zgonu. Jednak 30 lat później badania odkryły prawdę: dwunastu najbardziej zaufanych pomocników było z nim, gdy zastrzelił się. Kilka osób, które ocalały m.in. ochroniarz Pablo Zepeda, przerywa ciszę i opisuje ostatnie minuty życia Allende’a. Jego córka Isabel także była wśród tych, którzy stali przy boku jej ojca w pałacu prezydenckim do końca jego życia.

Film zawiera również rozdział opisujący stosunki Allende’a z Kubą. W grudniu 1971 roku zaprosił on Fidela Castro na tygodniową oficjalną wizytę. Castro został cały miesiąc, przemierzając kraj ze swoimi rewolucyjnymi przemówieniami oraz podważając wiarę nieokreślonej klasy średniej oraz członków i zwolenników Partii Chrześcijańsko – Demokratycznej w ówczesnego prezydenta Chile. Gdy Allende został atakowany 11 września 1973 roku, Fidel Castro zaoferował mu pomoc, lecz ten nie przyjął wsparcia Kuby.

Może zainteresują Cię jeszcze te filmy?

Film nie działa? - daj nam znać, naprawimy to!

Komentarze

A Ty co sądzisz?