Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Czarna kość słoniowa

Czarna kość słoniowakraj: USA
reżyser: Nigel Walker
rok produkcji: 2007
czas trwania: 54 minuty
język: polski lektor

Wywołany ubiegłorocznymi wyborami kryzys polityczny na Wybrzeżu Kości Słoniowej doprowadził do śmierci około 300 osób. Krew na rękach ma nie tylko wieloletni dyktator Laurent Gbagbo, ale przede wszystkim jego bezwzględny doradca Charles Blé Goudé.

Trwająca od 2002 roku wojna domowa podzieliła kraj na dwa obozy, które od tego czasu toczą permanentną walkę. Kolejne lata wyniszczającego konfliktu pochłonęły wiele ofiar. Społeczność międzynarodowa za taki stan rzeczy obwinia rządzącego twardą ręką Gbagbo. Jednak wydaje się on być jedynie marionetką w rękach politycznej szarej eminencji Charlesa Blé Goudé’ego. Ten niespełna 40-letni szef założonej przez siebie organizacji Młodzi Patrioci słynie z przepełnionych nienawiścią przemów. Publicznie oświadczył: „Prezydent Gbagbo pozostanie na stanowisku. Jeśli ktoś będzie próbował go usunąć, to wszystko zniszczymy”. Lubi porównywać się do amerykańskiego stratega Karla Rove’a, który stał za sukcesem wyborczym George’a Busha Jr. New York Times nazwał Blé Goudé’ego „Generałem”, wrogowie „Maczetą”, a amerykański rząd terrorystą. Wszystkie określenia znakomicie wpisują się w portret okrutnego dowódcy, który szantażem i siłą dąży do realizacji politycznych celów.

Film „Czarna kość słoniowa” pokazuje kulisy wyborów z 2006 roku. Określa i analizuje źródła konfliktu oraz próbuje odkryć korzenie agresji zmanipulowanych młodych ludzi, dokonujących krwawych aktów przemocy. Dokument ten to swoisty dziennik opisujący wydarzenia, które doprowadziły do obecnej, dramatycznej sytuacji na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Może zainteresują Cię jeszcze te filmy?