Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Co zabiło Arafata?

Katar, 2012, 54 min.
polski lektor

Osiem lat po pogrzebie Jasira Arafata dziennikarze stacji telewizyjnej Al- Jazeera rozpoczęli śledztwo, które ma wyjaśnić przyczyny śmierci palestyńskiego przywódcy.

Jasir Arafat to jeden z najbardziej znanych polityków Bliskiego Wschodu. W 1969 roku współzałożył Organizację Wyzwolenia Palestyny. Jego poglądy i szukanie drogi do niepodległości na drodze negocjacji doprowadziły go do konfliktu z ekstremistyczną organizacją palestyńską Hamas. W roku 1988 Arafat ogłosił powstanie Niezależnego Państwa Palestyńskiego, rok później został prezydentem Palestyny na emigracji. W 1993 roku rozpoczął negocjacje z Izraelem, w konsekwencji których Strefa Gazy i Jerycho uzyskały autonomię, a Arafat został Człowiekiem Roku magazynu Time. Rok później otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.

W 2004 roku stan zdrowia przywódcy Palestyny gwałtownie się pogorszył i Arafat trafił do szpitala w Clamart, gdzie zmarł 11 listopada 2004 roku. Zaraz po śmierci nie przeprowadzono sekcji zwłok, gdyż żona Arafata nie wyraziła na to zgody. W roku 2012 zmieniła jednak zdanie. W Szwajcarii przebadano dokładnie ubrania i osobiste rzeczy prezydenta i odkryto na nich podwyższoną zawartość polonu 210, izotopu radioaktywnego pierwiastka, tego samego, który później był przyczyną śmierci Aleksandra Litwinienki. Po otrzymaniu wyników badań zwłoki Arafata ekshumowano. Eksperci z trzech krajów badali pobrane próbki i podtrzymali hipotezę, że śmierć polityka mogła być wynikiem otrucia polonem 210.

Dawka śmiertelna polonu to zaledwie 10 mikrogramów – polon jest sto miliardów razy bardziej toksyczny niż cyjanek. Niezmiernie trudno go zidentyfikować z powodu niecharakterystycznych objawów – jednak gdy już się to uda, to stosunkowo łatwo jest namierzyć miejsce, w którym został wyprodukowany. Bowiem polon 210 to sztuczny izotop, do którego produkcji potrzebne jest laboratorium radiochemiczne, na świecie wytwarza się go tylko kilkanaście gramów w roku w kilku miejscach. Dziennikarze stacji telewizyjnej Al-Jazeera podążają więc tropem śmiertelnej trucizny i starają się dowiedzieć, kto zabił Arafata.

Może zainteresują Cię jeszcze te filmy?