Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Ali

aliprodukcja: USA
gatunek: Biograficzny
reżyseria: Michael Mann
scenariusz: Eric Roth , Michael Mann
czas trwania: 157 minuty
język: polski lektor

Cassius Clay do 1961 roku uprawiał boks amatorski. Potem przeszedł na zawodowstwo. 24 lutego 1964 roku – jeden z najważniejszych dni w karierze młodego Cassiusa Claya (Will Smith). Tego wieczoru odbywa się walka między nim a Sonnym Listonem, aktualnym mistrzem świata. Clay wygrywa i przejmuje tytuł. 22-letni Cassius jest człowiekiem nieokrzesanym, pyskatym, przekonanym, że jest najlepszy na świecie. Wygrana walka tylko go w tym utwierdza. Clay kontynuuje udaną karierę sportową. Jednocześnie zaprzyjaźnia się z Malcolmem X (Mario van Peebles), charyzmatycznym przywódcą murzyńskim, zafascynowanym religią islamu.

To pod jego wpływem Cassius Clay decyduje się na zmianę wyznania i nazwiska – na Muhammad Ali. Zabójstwo Malcolma X z rąk zamachowców związanych z Elijahem Muhammadem jest dla Alego ciężkim przeżyciem. Tymczasem rząd amerykański decyduje się zmienić prawo, przez co także osoby publiczne (zarówno artyści i sportowcy) mają obowiązek zgłosić się do odbycia służby wojskowej w czasie wojny w Wietnamie. Ali mógłby spokojnie i bezpiecznie odpracować pobór, jednak buntuje się przeciwko powołaniu, mówiąc, że „nie zamierza brać udziału w niesłusznej wojnie, prowadzonej przez faszystowski naród, który nie potrafi nawet zadbać o własnych obywateli”. Ta wypowiedź powoduje, że Muhammad Ali zostaje pozbawiony prawa do uprawiania sportu na terenie USA, a przeciwko niemu rozpoczyna się proces sądowy. Muhammad Ali rozpoczyna bezpardonową walkę w obronie własnych przekonań, a jednocześnie stara się o odzyskanie reputacji znakomitego boksera. Muhammad Ali odzyskuje tytuł mistrza świata po zwycięskiej walce z George’em Foremanem w Zairze, w 1974 roku, walce zatytułowanej „Rumble in the Jungle”.