Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Zasoby ludzkie

Zasoby ludzkie rok produkcji: 1999
kraj: Francja, Wielka Brytania
gatunek: Dramat
reżyseria Laurent Cantet
scenariusz Gilles Marchand, Laurent Cantet

Film młodego, obiecującego francuskiego reżysera to opowieść o pracy. Frank po ukończeniu szkoły biznesowej wraca do swojego rodzinnego miasteczka. Chce zatrudnić się w fabryce, w której od 30 lat pracuje jego ojciec, będący operatorem maszyn. Frank robi dobre wrażenie na szefie zakładu i dostaje kierownicze stanowisko.

Niedoświadczony chłopak, zgodnie ze swoimi ideałami i wyobrażeniami, stara się poznać opinie pracowników na temat ewentualnych zmian i planu 35-godzinnego tygodnia pracy. Szybko jednak okazuje się, że kierownicza „góra” jest po drugiej stronie barykady.

Pomysły Franka są wykorzystywane przez szefa do wpływania na związki zawodowe w zakładzie, a w rezultacie do zwalniania pracowników. Sytuacja dramatycznie się komplikuje, gdy utrata pracy zaczyna grozić ojcu bohatera. Czy Frank wybierze karierę czy zaryzykuje utratę nowej posady, pomagając ojcu i innym zatrudnionym w fabryce?Obraz Canteta wyróżnia się realistycznym stylem opowiadania. Występują w nim aktorzy-amatorzy, a scenariusz powstawał właściwie na bieżąco. Rezygnacja z użycia muzyki w ścieżce dźwiękowej wzmacnia wrażenie autentyczności.

Reżyser, mimo wyraźnego politycznego i socjalnego zaangażowania, unika pułapki stosowania czarno-białej agitki. Skupia się na poruszająco zarysowanej relacji ojciec-syn. Ten pokoleniowy konflikt został znakomicie wygrany przez dwójkę aktorów: Jalila Lesperta i Jeana-Claude’a Valloda. Zasoby ludzkie – pełnometrażowy debiut Canteta został obsypany nagrodami: zdobył Europejską Nagrodę Filmową oraz dwa Cezary, wyróżniono go też m.in. na festiwalach w San Sebastian, Amiens, Buenos Aires i Seattle.