Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Poniedziałki w słońcu

poniedzialki_w_sloncuRok produkcji: 2002
Reżyseria: Fernando León de Aranoa
Czas trwania: 113 minuty
Język: polski lektor

Przemysłowe miasto w Galicji. Santa jest bezrobotnym stoczniowcem, któremu brakuje pomysłu na to, jak ułożyć sobie życie. Wraz z mającymi podobne problemy kolegami spędza czas w barze lub na bezcelowych przechadzkach po mieście. Mężczyźni starają się znaleźć w swoim monotonnym i beznadziejnym życiu jakąś radość, usiłują ocalić się przed pustką, poczuciem bycia nikomu niepotrzebnym, społecznym wykluczeniem. Śmieją się, prowadząc rozmowy o wszystkim i o niczym w pewien poniedziałkowy słoneczny poranek…

Nagroda Goya 2003 – najlepszy film, reżyseria, scenariusz, pierwszo- i drugoplanowa rola męska, debiut aktorski | MFF San Sebastian 2002 – Złota Muszla i nagroda FIPRESCI.

Fernando León de Aranoa (Madryt, 1968) zaczynał od pisania scenariuszy do seriali telewizyjnych. Za kamerą zadebiutował w 1994 roku realizując fi lm krótkometrażowy Sirenas. Dwa lata później powstał jego pierwszy film fabularny, Familia, za który otrzymał nagrodę Goya dla najlepszego debiutanta. Za kolejny obraz, Barrio (1998), zdobył Srebrną Muszlę dla najlepszego reżysera w San Sebastian. Jednak prawdziwą rewelacją okazał się obraz Poniedziałki w słońcu ze znakomitą rolą Javiera Bardema. Ostatni jak dotąd film tego twórcy to Księżniczki (2007).