Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Felgarz z Woli

Kraj: Polska
Reżyseria: Jakub Maciejko
Rok produkcji: 2008
Czas trwania: 12 min.

Kto by dziś naprawiał koła, skoro nowe chińskie felgi można kupić razem z jogurtem i papierem toaletowym – i w ich cenie – w każdym markecie. A jednak tytułowy felgarz nie poddaje się. Jest ostatnim Mohikaninem, ucieleśnieniem wszystkich innych ginących rzemieślniczych i rękodzielniczych profesji wypieranych przez masową produkcję, czy wielkie sieci usługowe.

festiwale & nagrody
– 13. Genova Film Festival 2010
– 5. Festiwal Polskich Filmów, Nowy Jork 2009
– États généraux du film documentaire, Lussas, Francja 2009
– Międzynarodowy Festiwal Dokumentalnych Filmów Studenckich „Les Impatientes”, Saint-Ouen, Francja 2009

– 27. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” 2008
– 48. Krakowski Festiwal Filmowy 2008 – Nagroda im. Macieja Szumowskiego
– Planete Doc Review, Warszawa 2008
– Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”, Kazimierz Dolny i Janowiec nad Wisłą, 2008
– 12. Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Off Cinema 2008”, Poznań
– Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Etiuda & Anima 2008”, Kraków 2008 – Wyróżnienie
– Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych i Animowanych KINOPROBA, Jekaterynburg 2008
– DOC Lisboa 2008, Portugalia