Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

To nie jest film

To nie jest filmKraj: Iran
Rok produkcji: 2011
Reżyser: Jafar Panahi, Mojtaba Mirtahmasb
Czas trwania: 75 min
Język: Polski lektor

Jafarowi Panahiemu zabroniono kręcić filmy. Został aresztowany razem z Mohammadem Rassoulofem w marcu 2010, w związku z podejrzeniem o nakręcenie filmu, który jest wrogi rządowi. Skazano ich na sześć lat więzienia, wydano zakaz kręcenia filmów i opuszczania kraju przez dwadzieścia lat. Obaj złożyli apelacje od wyroku. Dokument opowiada o czekaniu na wyrok, jednocześnie tworząc obraz sytuacji, w której znalazło się kino irańskie. Jest dziennikiem i aktem oporu.

Jafar Panahi
Urodził się w 1960 roku w Iranie. Studiował reżyserię w Wyższej Szkole Kina i Telewizji w Teheranie. Po ukończeniu studiów realizował filmy dokumentalne dla irańskiej telewizji. Pracował jako asystent Abbasa Kiarostamiego przy filmie „Through the Olive Trees”. Jego debiut fabularny „The White Baloon” (WFF 96), zdobył Złotą Kamerę na festiwalu w Cannes. Film „Offside”, prezentowany podczas WFF w 2006 roku, zdobył Grand Prix na festiwalu w Berlinie.

Mojtaba Mirtahmasb
Urodził się w 1971 w Kerman. Reżyser i producent. Studiował sztuki wizualne i rzemiosło artystyczne na Akademii Sztuk w Teheranie. Zrealizował ponad 35 filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i wideoklipów. Jest członkiem Stowarzyszenia Irańskich Dokumentalistów (IRDFA).

Może zainteresują Cię jeszcze te filmy?