Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Radio Favela

Radio Favela kraj: Brazylia
rok produkcji: 2002
gatunek: dramat
czas trwania: 92 min
reżyseria: Helvecio Ratton
obsada: Alexandre Moreno, Babu Santana, Adolfo Moura, Renata Otto

Oparty na autentycznych wydarzeniach film przybliża historię powstania „Radia Favela” – pirackiej stacji radiowej, która stała się głosem mieszkańców brazylijskich slumsów.

Czwórka przyjaciół z brazylijskich slumsów, czyli tzw. faveli, wpada na utopijny pomysł założenia własnego radia. Pomysł okazuje się nie tak wydumany, jak to się wydawało i wkrótce z faveli po raz pierwszy nadaje „Radio Favela”, które ma nie tylko zwrócić uwagę kraju na zepchniętych poza margines mieszkańców dzielnicy nędzy, ale również pokazać światu, jakiej muzyki słucha się w slumsach. Z pirackiego nadajnika zaczyna płynąć żywiołowa muzyka: hip-hop, soul i funk, wzbogacona o niepokorne brazylijskie rytmy. Ale „Radio Favela” to nie tylko muzyka. Twórcy stacji nie wahają się krytykować systemu socjalnego Brazylii, piętnować obojętność rządu na to, co dzieje się w favelach, gdzie kwitnie handel narkotykami, a młodzi ludzie codziennie giną na ulicach: z przedawkowania lub od kuli. Radio wypowiada wojnę nietolerancji i nierównościom, a rząd wkrótce wypowie wojnę pirackiej stacji.„’Radio Favela’ udowadnia, że wielki budżet, gwiazdy, zasłużony reżyser, efekty specjalne, postmodernistyczna stylistyka i awangardowe eksperymenty są całkowicie zbędne, kiedy ma się mocny temat, aktorów, którzy żyją swoimi rolami i reżysera, który potrafi opowiadać historie bez manipulowania charakterami – i widzem” – pisała po premierze filmu Helvecio Rattona amerykańska prasa. Pod względem tematyki „Radio…” porównywano ze znakomitym „Miastem Boga” Fernando Meirellesa, innym brazylijskim obrazem, który w 2002 roku wstrząsnął międzynarodową publicznością. Jak trafnie podkreślał jeden z krytyków, „Miasto Boga” opowiadało przede wszystkim o favelach, które były głównym bohaterem filmu, podczas gdy postaci stanowiły jedynie tło. „Radio Favela” brazylijskie slumsy wykorzystuje z kolei jako pretekst, aby pokazać wyjątkowych bohaterów, wniknąć w ich życie, mentalność i przekonania.

Nagrodzony w Gromado, Mar Del Plata i podczas rozdania brazylijskich Silver Daisy Award obraz to piąty już pełnometrażowy film HELVECIO RATTONA i drugi, do którego zdecydował się sam napisać scenariusz. W głównych rolach wystąpili aktorzy-amatorzy – większość z nich nie miała wcześniej doświadczeń na planie. Jednym z nielicznych, który stał już wcześniej przed kamerą był Babu Santana, który w tym samym roku zagrał we wspominanym „Mieście Boga”.

Może zainteresują Cię jeszcze te filmy?