Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Niespodziewanie

Niespodziewanie gatunek: komediodramat
kraj: Argentyna/Holandia
reżyseria: Diego Lerman
rok produkcji: 2002
czas trwania: 89 minuty
język: polski lektor

Błyskotliwy, obsypany nagrodami debiut młodego Argentyńczyka, Diego Lermana, to niezależny film, który krytycy porównywali z wczesnymi obrazami Jima Jarmuscha. „Niespodziewanie” to film prowokacyjny i buntowniczy, a jednocześnie liryczny, zrealizowany w minimalistycznej formie anarchistyczny komediodramat o porwaniu, podroży, miłości i wyzwaniu rzuconemu społecznym normom.

Marcia (Tatiana Saphir) przybyła do Buenos Aires z prowincji w poszukiwaniu lepszego życia. Nie może jednak powiedzieć, że je znalazła. Zakompleksiona, otyła dziewczyna ma rozpaczliwie nudną pracę sprzedawczyni bielizny i jest beznadziejnie samotna. Monotonię życia Marcii przerywają dwie agresywne punkówy. Dziewczyny przedstawiają się jako Mao (Carla Crespo) i Lenin (Veronica Hassan). Twierdzą, że są kochankami. Przerażona Marcia niespodziewanie wpada w ich ręce – Mao oznajmia, że ma ochotę się z nią kochać. Bohaterka zostaje sterroryzowana, porwana i wywieziona z miasta. Tak zaczyna się podróż, która zmieni życie wszystkich trzech dziewczyn. Zamiary Mao i Lenin nie są tak mordercze, jak się z początku wydawało, a cała przygoda zmierza w zupełnie nieprzewidzianym kierunku.

Twórcy „Niespodziewanie” mają na koncie 20 nagród na międzynarodowych festiwalach. Debiutujący argentyński reżyser DIEGO LERMANA zaproponował kino tyleż ciekawe, co nieprzewidywalne. „Niespodziewanie” zaczyna się jak thriller, ale autorzy rozwijają film jako komediodramat, w którym mieszczą się elementy kina drogi, niekonwencjonalna love story, elementy kina społecznego, a pod warstwą obyczajowej prowokacji kryje się liryzm i duża porcja autentycznych emocji. Krytycy podkreślali podobieństwo nakręconego na czarno-białej taśmie filmu Lermana do wczesnych dzieł Jima Jarmuscha, zwłaszcza do „Inaczej niż w raju”. Argentyńczyk zadłuża się jednak u amerykańskiego mistrza w słusznej sprawie. Jego oszczędny w formie, ekstrawagancki w treści i chwytający za serce film to gratka dla miłośników odważnego, niebanalnego niezależnego kina.

Pobierz:

Może zainteresują Cię jeszcze te filmy?