Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Lama z Ułan Bator

Lama z Ułan Batorreżyser: Egle Vertelyte
Mongolia/Litwa/Wlk. Brytania, 2011, 51 min.
język: polski lektor

Dwunastoletni Galaa mieszka w małej jurcie na obrzeżach Ułan Bator. Pewnego dnia matka oznajmia zakochanemu w grach komputerowych i hip-hopowi chłopcu, że najbliższe lata spędzi w buddyjskim klasztorze. To może oznaczać jedynie drastyczne zmiany w życiu dziecka.

Galaa żyje w świecie położonym w połowie drogi między nowoczesnością a tradycją. Wcześniej interesowały go tylko internet, muzyka rap, gry i fast food. Po śmierci ojca matka nie mogła jednak dłużej tolerować wagarów chłopaka i jego handlowych wycieczek na miejscowy czarny rynek. Postanowiła wysłać pociechę do Pethub, buddyjskiego klasztoru słynącego w całej Mongolii z surowej dyscypliny. „Bębenki, dzwonki, księgi z sutrami, pas, szaty… Podoba mi się to wszystko!” – mówił zachwycony nowym otoczeniem Galaa. Czy jego fascynacja nie miała jednak prędko się skończyć?

„Lama z Ułan Bator” to opowieść o dorastaniu, hartowaniu charakteru i kolizji kultur, zachodzących w egzotycznej scenerii współczesnej Mongolii.

Może zainteresują Cię jeszcze te filmy?