Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Tajemnica Galindeza

Tajemnica Galindezadramat, Hiszpania/Wlk. Brytania/Włochy, 2003, 117 min
reżyseria: Gerardo Herrero
język: polski lektor

Lata 40. i 50. XX wieku. Jesus de Galíndez (Eduard Fernandez) jest baskijskim prawnikiem i aktywistą politycznym. Gdy upada Republika Hiszpanii, wyjeżdża na Dominikanę. Po kilku latach pracy w rządzie dyktatora Trujillo przeprowadza się do Nowego Jorku, gdzie łączy zajęcia na uniwersytecie z dziennikarstwem i działalnością polityczną w Baskijskiej Partii Nacjonalistycznej.

Tuż po obronie pracy doktorskiej na temat dyktatur w krajach Ameryki Łacińskiej, Galindez zostaje porwany i znika w tajemniczych okolicznościach. Jego ciała nigdy nie odnaleziono. Praca doktorska Galindeza zostaje wydana pod tytułem „Era Trujillo” i staje się bestsellerem. Mijają lata. Pod koniec lat 80. przyjeżdża do Hiszpanii młoda doktorantka Muriel Colbert (Saffron Burrows). Chce zebrać materiały do pracy o etyce w czasach ruchu oporu. Tak trafia na Galíndeza, choć nie podejrzewa, że zaważy to nie tylko na jej zawodowym życiu. Zafascynowana postacią bezkompromisowego polityka chce wyjaśnić okoliczności jego śmierci. Ale jej śledztwo okazuje się bardzo niebezpieczne. Muriel musi stawić czoła agentom amerykańskich i hiszpańskich służb wywiadowczych.

Jesus de Galindez to postać autentyczna. Jego losy zainspirowały najpierw pisarza Manuela Vázqueza Montalbána. Na podstawie jego książki powstał scenariusz filmu GERARDO HERRERO. Reżyser, scenarzysta i producent był przez 10 lat prezydentem hiszpańskiej Akademii Filmowej. W międzynarodowej obsadzie „Tajemnicy Galindeza” znaleźli się: jeden z najbardziej cenionych amerykańskich aktorów Harvey Keitel i młoda Brytyjka Saffron Burrows. Keitel zdobył popularność dzięki filmom Martina Scorsese („Nędzne ulice”, „Alicja już tu nie mieszka” czy „Taksówkarz”). W bogatym i różnorodnym dorobku aktora są poza tym: „Thelma i Louise”, „Wściekłe psy”, „Bugsy” (nominacja do Oscara), „Zły porucznik”, „Pulp Fiction”, „Fortepian”, „Od zmierzchu do świtu” czy „Święty dym”. Burrows zadebiutowała już w wieku siedemnastu lat w słynnym dramacie Jima Sheridana „W imię ojca”. Aktorka wzięła później udział w „W kręgu przyjaciół”, „Pannie Julii”, „Hotelu” i „Fridzie”.