Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Opodatkuj mnie jeśli potrafisz

Opodatkuj mnie jeśli potrafiszKraj:Australia
Rok produkcji: 2008
Czas trwania: 54 minut
Język: Polski lektor

Heinrich Kieber, bohater filmu brytyjskich dokumentalistów, był kiedyś dobrze zarabiającym, nie wadzącym nikomu mieszkańcem Liechtensteinu. Dziś miejsca jego pobytu nie zna nawet pracujący dla niego adwokat. Kleiber jest objęty programem ochrony świadków.

Przez dwa lata od 2000 roku pracował jako informatyk w grupie finansowej LGT – Liechtenstein Global Trust. Bank należy do rodziny monarchy i od zawsze cieszył się opinią przyjaznego zagranicznym klientom. Mogli na jego konta przelewać pieniądze dyskretnie, bez nieprzyjemnych przesłuchań. Jak w raju podatkowym. – W pewnym momencie uświadomiłem sobie, że bank jest zamieszany w podejrzane interesy i pomaga klientom uchylać się od płacenia podatków – mówi Kieber.

I wtedy skopiował poufne bankowe dokumenty, wśród których znalazły się nazwiska 1400 klientów LGT. Dzięki tym informacjom niemiecki urząd podatkowy wszczął odpowiednie procedury. Aresztowany został m.in. były prezes niemieckiej poczty Klaus Zumwinkel, oskarżony o uchylanie się od płacenia podatków. Fiskus wycenił swoje straty z tego tytułu na milion euro. W tym samym czasie dokonano ponad 200 aresztowań i zatrzymań. To była największa tego rodzaju akcja w powojennych Niemczech.

Kieber sprzedał informacje nie tylko niemieckiemu fiskusowi, ale także brytyjskiemu, francuskiemu, hiszpańskiemu i wielu innym.

Klienci raju podatkowego w Liechtensteinie utracili poczucie bezkarności, a bank, z którego usług korzystali, został zmuszony do gruntownych reform.

 

Może zainteresują Cię jeszcze te filmy?