Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Martwa natura

martwa_naturakraj: Chiny/ Hongkong
rok produkcji: 2006
reżyseria: Jia Zhang-ke
czas trwania: 111 minut
język: polski lector

Tama Trzech Przełomów na rzece Jangcy miała być symbolem potęgi Chin. Okazała się jednak dramatem dla ponad miliona mieszkańców powoli tonącego Fengije. Reżyser Jia Zhang-ke nakręcił niezwykły obraz o skutkach budowy tamy, umieszczając w scenerii wymierającego miasta dwie równolegle rozgrywające się historie. W 2006 na MFF w Wenecji jego „Martwa natura” oszołomiła jury pod przewodnictwem Catherine Deneuve, zdobywając Złotego Lwa. Film był również wyświetlany na 2. festiwalu Filmy Świata Ale Kino!.

Chińskie miasto Fengije powoli zapada się pod wodę. Górnik Sanming (Sanming Han) płynie rzecznym promem do Fengije, aby znaleźć tam swoją żonę. Kobieta porzuciła go dawno temu, zabierając ze sobą ich córkę, której nie widział od 16 lat. Poszukując żony, Sanming znajduje pracę przy rozbieraniu miasta. I przyjaciela, który pomaga mu przetrwać w tej ludzkiej dżungli. Do Fengije przybywa również pielęgniarka Shen Hong (Tao Zhao) – ona z kolei szuka męża, który wyjechał tu do pracy dwa lata temu. Para spotyka się wreszcie. W ponurej scenerii zaczynają tańczyć walca na żelaznej konstrukcji tamy. W końcu kobieta wyjawia mężowi powód swojej wizyty…

Może zainteresują Cię jeszcze te filmy?