Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Którędy do domu?

Którędy do domu?kraj: USA
reżyseria: Rebecca Cammisa
rok produkcji: 2009
czas trwania: 90 minut
język: polski lektor

Nominowany do Oscara film dokumentalny produkcji HBO opowiadający o dzieciach, które za wszelką cenę próbują przedostać się z krajów Ameryki Środkowej do Stanów Zjednoczonych.

Twórcy filmu podążają za młodymi imigrantami z Ameryki Środkowej, którzy przez Meksyk próbują nielegalnie dotrzeć do Stanów Zjednoczonych. Te jawią im się jako prawdziwa ziemia obiecana. Bohaterami dokumentu są, m.in.: dziewięcioletni Olga i Freddy z Hondurasu, którzy desperacko usiłują dostać się do swoich rodziców mieszkających w USA, dziesięcioletni Jose z Salwadoru, który został porzucony przez przemytników, oraz Kevin, bystry czternastoletni Honduranin, którego matka liczy na pomoc finansową ze Stanów.

Wstrząsająca opowieść o nadziei, odwadze i smutku, a także niebezpieczeństwach, na jakie narażone są dzieci uciekające z krajów Ameryki Środkowej do USA. Reżyserką tego znakomitego filmu dokumentalnego produkcji HBO jest Rebecca Cammisa (nagradzany dokument Siostra Helen). Obraz zdobył uznanie widzów i krytyków. Został wyróżniony nominacjami do Oscara oraz nagrody Independent Spirit. Film wywołał również społeczną dyskusję na temat dzieci, które – podobnie jak dorośli z krajów rozwijających się – próbują przedrzeć się do USA. Łamiąc prawo, nie zważając na niebezpieczeństwo i przeciwności losu, starają się dotrzeć do ziemi obiecanej, gdzie, jak wierzą, będzie im łatwiej żyć.