Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Katownia Czerwonych Khmerów

Katownia Czerwonych Khmerówkraj: Francja
rok produkcji: 2002
czas trwania: 59 min
reżyseria: Rithy Panh
język: polski lektor

Okryte złą sławą S21 było za czasów rządów Czerwonych Khmerów największym „biurem bezpieczeństwa”. W wielkim kompleksie położonym w centrum Phnom Penh przetrzymywano w latach 1975-79 blisko 17 tysięcy więźniów. Do dziś przeżyło jedynie trzech.

Przez trzy lata twórcy tego dokumentu studiowali przypadki kilku uciekinierów z S21, jak i losy ich byłych prześladowców. Udało im się nakłonić obie strony do ponownego odwiedzenia gmachów złowieszczego więzienia, w których obecnie urządzone jest Muzeum Ludobójstwa. To właśnie w tym miejscu przed laty rządziła groza, tysiące ludzi poddawano torturom i skazywano na śmierć. Przypominają o tym dowody zbrodni – zdjęcia, archiwa, blizny ofiar i świadectwa katów. Opowieści ludzi, którzy widzieli kambodżańską machinę terroru w działaniu, przypominają o zbiorowym koszmarze z najmroczniejszego okresu historii azjatyckiego kraju.

Może zainteresują Cię jeszcze te filmy?