Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

 

Insiang

reżyseria: Lino Brocka
data produkcji: 1976
kraj: Filipiny
język: filipiński (tagalog)
napisy: polskie (wbudowane w film)

„Insiang” jest żyjącą w slumsach Manili nastolatką, zgwałconą przez kochanka swojej matki. Pomimo poinformowania o tym incydencie, nie spotyka się ze współczuciem ani pomocą. Poprzysięga więc zemstę na tych, którzy zniszczyli jej życie.

Lino Brocka uznawany jest za najwybitniejszego reżysera w historii filipińskiej kinematografii. Był on filipińskim komunistą, jawnym gejem, a jego kinematografia, w założeniach bliska włoskiemu neorealizmowi, miała – koncentrując się na kwestiach społecznych i politycznych – krytykować pośrednio reżim Ferdinando Marcosa i niesprawiedliwe stosunki społeczne (co widać m.in. w „Orapronobis”). Filmy Brocki były wielokrotnie nagradzane za granicą i pokazywane np. na Festiwalu w Cannes (gdzie „Maynila – w kleszczach neonów” otrzymała w 1976 roku 10-minutową owację na stojąco). Również „Insiang” podbił serca widowni w Cannes. Lino Brocka kręcił również filmy, podejmujące – oprócz wykluczenia społecznego – również tematykę LGBT („Jaguar”, „Macho Dancer”), co na ówczesnych, objętych cenzurą Filipinach, było szczególnie trudne.

Może zainteresują Cię jeszcze te filmy?

Film nie działa? - daj nam znać, naprawimy to!

Komentarze

  • BestValerie napisał(a) dnia 23 Lip o godz. 00:31

    I have noticed you don’t monetize alterkino.net,
    don’t waste your traffic, you can earn additional cash every month with new
    monetization method. This is the best adsense alternative for any type of website (they approve all
    sites), for more info simply search in gooogle: murgrabia’s tools