Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Kino LGBT: Bańka mydlana

Kino LGBT: Bańka mydlanareżyseria: Eytan Fox
gatunek: komediodramat
kraj: Izrael
rok produkcji: 2006
czas trwania: 117 minuty
język: polski lektor

Nagrodzony w Berlinie film Eytana Foxa o miłości pomiędzy Izraelczykiem i Palestyńczykiem jako współczesny wariant historii „Romea i Julii”.

Trójka przyjaciół – Noam, Lulu oraz Yelli – żyje beztrosko w Tel Awiwie. Dramatyczne wydarzenia związane z konfliktem izraelsko-arabskim docierają tu głównie za pośrednictwem telewizji. Czas spędzają na imprezowaniu i angażowaniu się od czasu do czasu w akcje „przeciwko okupacji”. Iluzoryczna, bezpieczna „bańka”, w której żyli dotychczas ma jednak niebawem pęknąć. Po drugiej stronie, w zamkniętym kręgu tradycji żyje młody Palestyńczyk Ashraf. Na granicy z Izraelem poznaje Noama. Między mężczyznami zawiązuje się uczucie. Będą musieli zmierzyć się nie tylko z piętnem zakazanej miłości, ale także z kulturowymi uprzedzeniami.

EYTAN FOX jest najbardziej znanym reżyserem gejowskim z Izraela. W życiu i pracy pomaga mu jego partner, producent i scenarzysta, Gal Uchovsky. Są w swoim kraju parą „celebrytów”. Przed laty poruszenie wywołał film Foxa „Yossi i Jagger”, historia miłosna rozgrywająca się w izraelskiej armii. Jakiś czas temu ale kino! pokazywało inne dzieło tego reżysera, „Chodząc po wodzie”, w którym agent Mosadu jedzie do Niemiec zlikwidować sędziwego zbrodniarza z czasów nazizmu. We wstrząsającej, nagrodzonej na festiwalu w Berlinie „Bańce mydlanej” (2006) Fox zderza kosmopolityczną, liberalną atmosferę Tel Awiwu z surową, restrykcyjną kulturą arabską. Główni bohaterowie filmu, kochankowie Noam (Ohad Knoller) i Ashraf (Yousef 'Joe” Sweid), pochodzą z wrogich sobie nacji – żydowskiej i palestyńskiej. Ich romans staje się więc współczesnym wariantem historii „Romea i Julii”.

Może zainteresują Cię jeszcze te filmy?