Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Wilk

Wilkkraj: Francja
rok produkcji: 2009
reżyseria: Nicolas Vanier
czas trwania: 101 minuty
język: polski lektor

Siergiej (Nicolas Brioudes) należy do koczowniczego klanu zajmującego się wypasem reniferów, którego przywódcą jest ojciec Siergieja (Min Man Ma). W poszukiwaniu dogodnych miejsc dla stad pasterze przez okrągły rok wędrują po wschodniej Syberii.

W wieku 16 lat chłopak zostaje mianowany strażnikiem stada, które liczy aż 3000 sztuk. Ojciec od najmłodszych lat wpajał synowi, że renifery są wszystkim, co mają i co pozwala im przeżyć. Dlatego należy je chronić za wszelką cenę, przede wszystkim tępiąc wilki. Wszyscy członkowie klanu tropią i bez litości zabijają drapieżniki polujące na renifery. Jednak kiedy pewnego dnia chłopak spotyka wilczycę z czterema małymi, staje przed dramatycznym wyborem. Pod znakiem zapytania stają pradawne, przekazywane z pokolenia na pokolenie tradycje klanu i lojalność wobec ojca.

Twórcą „Wilka” jest NICOLAS VANIER, francuski podróżnik, pisarz i filmowiec. Historia nastoletniego Siergieja to jego pierwszy długometrażowy, fabularny obraz. Wcześniej kręcił dokumenty, z których najsłynniejszy to bijący rekordy oglądalności we Francji „Ostatni traper”. Vanier jest także autorem licznych książek podróżniczych, przyrodniczych i reportaży, w których opisuje swoje wyprawy po północnych rubieżach globu. „Wilka” nakręcił z pomocą Jeana-Pierre’a Bailly’ego, którego spółka MC4 wyprodukowała „Ostatniego trapera”. Pracowali z pasterzami z północnej Azji w ich naturalnych warunkach. Eweni – bo tak nazywa się plemię, z którego wywodzi się bohater – to autochtoniczny lud syberyjski, który zamieszkuje głównie obwód magadański i Kraj Kamczacki, Czukotkę, wybrzeże Morza Ochockiego oraz północne rejony Jakucji. Ponieważ wilków, zdaniem Vaniera, nie da się oswoić, filmowcy musieli wykorzystać do filmu dzikie zwierzęta, które choć trochę tolerowały obecność człowieka w okolicy. Cała sztuka polegała na obmyśleniu sposobów na uchwycenie naturalnych poczynań wilków i na zaadaptowaniu ich na potrzeby fabuły.