Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Stary druh

Stary druhkraj: Korea Płd.
reżyseria: Lee Chung-ryoul
rok produkcji: 2008
czas trwania: 78 minuty
język: polski lektor / polskie napisy (online)

Poruszająca historia rodziny rolników: Choi Won-gyoon i jego żony Lee Sam-soon. Oboje dobiegają już 80-tki i wychowali dziewięcioro dzieci, ale wszystkie dawno opuściły rodzinne strony. Przez połowę ich życia pomocnikiem i przyjacielem Choia był ten sam 40-letni wół, który pracuje i starzeje się razem z nimi.

„To prawdopodobnie najstarszy wół w Korei” – mówią bohaterowie. I tak naprawdę wszystkie działania Choia koncentrują się właśnie wokół niego. Zamiast karmić go typową paszą dla zwierząt, ścina słomę z pastwiska. Nie stosuje nawet sztucznych nawozów, które by poprawiły jego zbiory, ale mogłyby być szkodliwe dla wołu. Niestety, pewnego dnia lekarz diagnozuje u zwierzęcia nowotwór. Wół ma przed sobą już tylko 12 miesięcy życia. Niemal cały ostatni rok spędzi tak jak wszystkie dotychczasowe lata. Niezależnie od pogody, będzie razem ze swoim panem cierpliwie kontynuował pracę na roli – przewożąc wielkie ładunki drewna i ciągnąc pług przez pola. Stary, prawie głuchy Choi nie wyobraża sobie, co będzie dalej…

Skromny debiut Lee Chung-ryoula stał się nieoczekiwanie wielkim hitem kasowym w Korei Południowej. Obejrzało go 3 miliony widzów, co jest najlepszym wynikiem zarówno dla koreańskiego kina niezależnego, jak i dla koreańskiego filmu dokumentalnego w historii. „Stary druh” trafił do dystrybucji również w Japonii i jako pierwszy film z Korei startował w konkursie na festiwalu Sundance. Film był pokazywany na PLANETE DOC 2010.

Może zainteresują Cię jeszcze te filmy?