Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

 

Hotel „Red Forest”

Finlandia, 2012, 52 min
reżyseria: Mika Koskinen
język: polski lektor

„Hotel Red Forest” to znakomicie zrealizowany dokument o sojuszu autorytarnej władzy z wielkim biznesem i skutkach, jakie ten związek niesie ze sobą dla środowiska i lokalnych społeczności. Przystępując do jego realizacji, Mika Koskinen nie spodziewał się, że skończy niczym ofiara kafkowskiej paranoi – odizolowany od świata w hotelowym pokoju i odcięty od kontaktu z informatorami.

Mika Koskinen trafił do Chin w 1994 roku. Jako doświadczony dokumentalista i reporter współpracował z zachodnimi mediami przy produkcji programów o skoku ekonomicznym Państwa Środka. Tym, co jednak niezmiennie trapiło wychowanego wśród lasów Finlandii filmowca były skutki, jakie gospodarczy boom wywierał na środowisko. – To naprawdę przygnębiające. Te efekty można zobaczyć i odczuć na każdym kroku – mówił Koskinen – Zanieczyszczenie powietrza jest tak duże, że człowiek krztusi się i pieką go oczy. Chiny muszą jakoś temu przeciwdziałać.

Zatrucie środowiska i coraz bardziej odczuwalne konsekwencje zmian klimatycznych wymusiły radykalne deklaracje na wysoko postawionych członkach będącej u władzy Komunistycznej Partii Chin. Rządzący ostatecznie zapowiedzieli nową, zieloną politykę – większy nacisk na energię odnawialną, upowszechnienie recyklingu i wielki program sadzenia drzew. Właśnie temu ostatniemu aspektowi postanowił się bacznie przyjrzeć fiński reporter.

– W 2008 roku zacząłem filmować obywateli – od dzieci w wieku szkolnym po staruszków, z zapałem sadzących drzewa w północnym skrawku Pekinu – opowiadał Koskinen. – Chciałem bardzo dowiedzieć się, jak jest organizowana ta kampania zalesienia. Interesowała mnie chińska metoda przeciwdziałania zmianom klimatycznym. A było to o tyle ciekawe, że Fin widział na własne oczy, jak Chińczycy w mgnieniu oka budowali całe miasta. Liczył więc, że równie efektywnie wdrożą w życie nową politykę ekologiczną.

Było jednak inaczej. Reżyser zwrócił uwagę na innego rodzaju zalesianie. Fińsko-szwedzki koncern Stora Enso rozpoczął w prowincji Guangxi uprawę eukaliptusa. Plantacja dwukrotnie przekraczająca rozmiarami powierzchnię Nowego Jorku miała zaspokajać potrzeby powstającej w regionie gigantycznej papierni. Rezultaty dla otoczenia były jednak fatalne. Miejscowi gospodarze skarżyli się na wysychające studnie, znajdujące zastosowanie w medycynie rośliny wymierały w zastraszającym tempie, nawet ptaki odlatywały w inne miejsca. Tymczasem lokalne władze z dumą opowiadające o planach zalesiania robiły wszystko, co w ich mocy, aby Koskinen nie ukończył zdjęć. W ten sposób autor dokumentu wylądował w tytułowym hotelu i został odcięty od świata zewnętrznego.

Film nie działa? - daj nam znać, naprawimy to!

Komentarze

A Ty co sądzisz?