Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Globalne sushi

Globalne sushikraj: Francja
reżyser: Jean-Pierre Canet, Jean-Marie Michel, Damien Vercaemer
rok produkcji: 2009
czas trwania: 54 minuty
język: polski lektor

W ciągu piętnastu lat sushi podbiło świat. Tradycyjne japońskie danie serwowane wyłącznie na specjalne okazje, na Zachodzie stało się zwyczajną przekąską, snobistyczną alternatywą dla hamburgera. Film „Globalne sushi” opowiada o tym kulinarnym trendzie, a przede wszystkim o jego nie omawianych szerzej niszczycielskich skutkach.

Od Los Angeles do Tokio, od Hong Kongu do Dubaju, od Kapsztadu do Moskwy – twórcy filmu „Globalne sushi” przemierzyli niemal cały glob, aby przyjrzeć się światowej modzie na sushi oraz jej niepokojącym skutkom ubocznym. Przeprowadzili rozmowy z rybakami, przedsiębiorcami i naukowcami, a trasa ich szczególnej wyprawy objęła m.in. najbardziej renomowane restauracje Hollywood, słynny rynek rybny Tsukiji w Japonii, gdzie plonami połowów obraca się niczym akcjami na Wall Street oraz wielką hodowlę łososi na chilijskiej wyspie Chiloé.

Taśmowe transportery wyładowane rybami ciągną się kilometrami. Każdego roku kraje rozwinięte wyławiają ponad 28 milionów ton morskiej fauny. Jeszcze skuteczniejsi są w tym Chińczycy. Szacuje się, że na przestrzeni ostatnich czterdziestu lat konsumpcja ryb wzrosła o ponad 60%. Zapełnienie talerzy całego świata oznacza jednak rabunkowe połowy. Ludzie patrzą na oceany jak na magazyn żywności, którego zapasy nigdy się nie kończą, ale to przekonanie nie może być bardziej błędne. Przy zachowaniu podobnego tempa ogałacania wód z komercyjnie łowionych ryb, najpóźniej za trzydzieści lat morska bioróżnorodność ulegnie zupełnej zagładzie.

Sushi może posłużyć za symbol paradoksów nowego wieku – emblemat świata, w którym najważniejsze są ekonomiczny sukces, zaspokajanie zachcianek i masowa konsumpcja przy zupełnym braku odpowiedzialności za konsumenckie wybory. Znakomicie zrealizowany, wnikliwy i niepokojący dokument „Globalne sushi” przedstawia zagrożenia czające się za tacką surowego rybiego mięsa z ryżem. Masowe przetwarzanie i sprzedawanie dania, reklamowanego jako zdrowa żywność z Dalekiego Wschodu, nie jest bowiem ani trochę zdrowe dla całego globu.

 

Może zainteresują Cię jeszcze te filmy?