Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Wytępić całe to bydło

kraj: USA
reżyseria: Raoul Peck
seria dokumentalna, 4 odcinki
rok produkcji: 2021
język: polski lektor

„Wytępić całe to bydło” w reżyserii Raoula Pecka („Nie jestem twoim murzynem”) zabiera widzów w podróż w czasie, aby odsłonić przed nami najmroczniejsze karty w dziejach ludzkości. W kolejnych odcinkach reżyser dekonstruuje proces tworzenia historii i ukrywania niewygodnych faktów, szczegółowo analizuje wyzysk i ludobójstwo wpisane w europejski kolonializm w Afryce i Ameryce oraz jego wpływ na współczesne społeczeństwo, zachęcając widzów, aby zastanowili się, jak obecnie pisana jest historia.

– Jako scenarzyści, twórcy i filmowcy nie mamy wyboru – musimy pokazywać w naszych filmach społeczeństwo i, najlepiej jak umiemy, analizować to, co w nim widzimy – podkreśla Raoul Peck. – Jako artyści musimy przekraczać granice naszej sztuki.

Serial „Wytępić całe to bydło” oparty jest na dziełach trzech pisarzy i uczonych – powieści Svena Lindqvista „Wytępić całe to bydło”, monografii Roxanne Dunbar-Ortiz „An Indigenous Peoples’ History of the United States” oraz książce Michela-Rolpha Trouillota „Silencing the Past”. Reżyser Raoul Peck analizuje w produkcji i osadza w nowym kontekście dziedzictwo ludobójstwa rdzennych Amerykanów i amerykańskiego niewolnictwa oraz ich ogromny wpływ na naszą teraźniejszość. W serialu zobaczymy zestawione ze sobą zdjęcia dokumentalne i materiały archiwalne, dynamiczne animowane sekwencje oraz fabularyzowane sceny. Wszystkie te elementy składają się na pełną dramaturgii akcję, w której splata się historia, współczesność i fikcja. Twórca wychodzi poza granice filmowych i artystycznych konwencji, łącząc archiwalne nagrania z fabularyzowanymi ujęciami.

Wytępić całe to bydło, odcinek 1

W pierwszym odcinku serialu zatytułowanym The Disturbing Confidence of Ignorance reżyser Raoul Peck analizuje wątki nienawiści i uprzedzeń, które przewijają się w historii świata. Peck skupia się na dziedzictwie Stanów Zjednoczonych jako potęgi kolonialnej i analizuje, w jaki sposób rasa po raz pierwszy została zinstytucjonalizowana. Omawia też nazistowski program „eksterminacji”, jak i podobne koncepcje, które zdobyły popularność w świecie zachodu oraz prowadzoną w ramach „dżentelmeńskiej umowy” grabież Czarnego Kontynentu.

Wytępić całe to bydło, odcinek 2

W drugim odcinku serialu Who the F*** is Columbus Peck przedstawia historię Krzysztofa Kolumba, Bitwy o Alamo i Szlaku Łez z perspektywy rdzennych mieszkańców Ameryki. Reżyser podkreśla, że „oficjalna” wersja historii została napisana przez ludzi trzymających władzę, a utrwaliły ją mity i kultura popularna. Peck kwestionuje „doktrynę odkrycia” wykorzystywaną, żeby uzasadnić zniewolenie milionów Afrykanów i w kontekście tej narracji zadaje pytania dotyczące swojej własnej historii.

Wytępić całe to bydło, odcinek 3

W trzecim odcinku pt. Killing at a Distance or… How I Thoroughly Enjoyed the Outing Peck porusza wątek migracji, handlu i broni, by dowieść, że Europejczycy wykorzystywali produkowaną masowo stal, aby prowadzić działania wojenne z dużej odległości. Reżyser analizuje trwający od wieków proces militaryzacji – od starań Jerzego Waszyngtona, aby uruchomić produkcję broni w Ameryce, przez Doktrynę Monroego, po okrucieństwa wojny w Hiroszimie i Nagasaki.

Wytępić całe to bydło, odcinek 4

W ostatnim odcinku serialu dokumentalnego zatytułowanym The Bright Colors of Facism Peck zastanawia się, jak pogodzić prawdziwą historię Ameryki z ideałami wolności i demokracji w kontekście trwającej walki o odpowiednią reprezentację rdzennej ludności oraz dziedzictwa niewolnictwa, którego pokłosiem jest współczesny instytucjonalny rasizm. Odwiedzając Berlin, Peck łączy odrodzenie białego nacjonalizmu z faszyzmem, niewolnictwem, kolonializmem i nazizmem.