Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

 

Biały sprawca, czarna ofiara

Biały sprawca, czarna ofiarakraj: Dania
rok produkcji: 2010
reżyser: Justin Webster
czas trwania: 52 minuty
język: polski lektor

Tom Cholmondeley, kenijski posiadacz ziemski i potomek rodu brytyjskich lordów zostaje oskarżony o morderstwo. Biały arystokrata zastrzelił na swoim terenie czarnego kłusownika, za co teraz grozi mu stryczek. Jego proces elektryzuje już cały kraj.

Cholmondeley to jeden z nielicznych białych obszarników w Kenii. Wywodzi się ze znanego rodu Delamare, a jego pradziadek osiedlił się w Afryce u schyłku XIX wieku jako jeden z najbardziej wpływowych kolonizatorów. Po uzyskaniu przez Kenię niepodległości w roku 1963 Delamare’owie jako jedna z niewielu białych rodzin zdecydowała się pozostać w Afryce i przyjąć obywatelstwo nowopowstałego państwa.

Sprawa Cholmondeleya zelektryzowała dwa lata temu publiczną opinię w Kenii, uwypuklając napięcia pomiędzy bogatą mniejszością a większością żyjącą w skrajnym ubóstwie. Ziemia w przeludnionym kraju skoncentrowana jest w rękach kilku obszarników, uprzywilejowanych ludzi takich jak oskarżony. Tym większe więc emocje towarzyszyły samemu procesowi, którego przebieg dokładnie ilustruje film „Biały sprawca, czarna ofiara”.

Może zainteresują Cię jeszcze te filmy?

Film nie działa? - daj nam znać, naprawimy to!

Komentarze

A Ty co sądzisz?