Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Wysoki koszt niskich cen

walmart.jpgProdukcja: USA
Rok produkcji: 2005,
Czas trwania: 99 min.
Reżyseria: Robert Greenwald

Wal-Mart to jedna z największych sieci supermarketów w Stanach Zjednoczonych. Można w nich kupić niemal wszystko. Klientów kuszą niskie ceny i liczne promocje. Ale to tylko jedna strona medalu.

Niska cena produktu to, jak wiadomo, wypadkowa wielu, niekoniecznie pozytywnych, okoliczności. I dla klientów i dla słabo opłacanych pracowników sieci. Towary, które Wal-Mart importuje do swoich supermarketów, są często produkowane w Chinach czy Bangladeszu, gdzie tzw. siła robocza jest wyjątkowo tania. Ale i w samej Ameryce są tysiące ludzi, którzy czują się wykorzystani przez sieć. Czy mają szansę w starciu z korporacyjnym Goliatem? Czy małe rodzinne firmy muszą przegrać pojedynek z sieciowym gigantem? Przed kamerą wypowiadają się bohaterowie z obu stron barykady. Reportażowy tok narracji przerywają autentyczne reklamy Wal-Martu pełne optymistycznych haseł. Szef firmy, Lee Scott, wydaje się w nie szczerze wierzyć i jest przekonujący niczym kandydat na prezydenta podczas kampanii wyborczej.

Film był prezentowany podczas 3. Festiwalu Światowego Filmu Dokumentalnego PLANETE DOC REVIEW.