Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

 

Ryżowy przekręt

Ryżowy przekrętkraj: Francja
reżyser: Jean Crépu
rok produkcji: 2010
czas trwania: 53 minuty
język: polski lektor

W czasach, gdy na świecie znowu zaczyna brakować jedzenia, reżyser Jean Crépu w swym filmie nagłaśnia kwestie przyszłych wojen komercyjnych, które wynikną z kontroli firm i rządów nad globalnymi zasobami żywności.

Ryż stanowi minimalną, dzienną porcję jedzenia dla jednej z dwóch osób na świecie. Właśnie on wydaje się być kluczem do rozwiązania żywieniowych problemów wielu krajów. I choć brzmi to absurdalnie, przyszłe zbiory ryżu mogą decydować o stabilności politycznej rządów lub ich upadku. Wiosną 2008 roku, mieszkańcy Port au Prince na Haiti umierali z niedożywienia. W Kairze i Dakarze głodne tłumy wyległy na ulice. Także Filipiny były bliskie rewolty. Co wpłynęło na tak gwałtowne zachowania ludzi?

Twórcy filmu przeprowadzili gruntowne śledztwo, rozmawiali z producentami i eksporterami w Tajlandii, kupcami w Genewie oraz importerami w Dakarze, Bamako i Manili. W efekcie przedstawili mechanizm, który doprowadził do kryzysu w 2008 roku. Korupcja na najwyższym poziomie, nowopowstające monopole, oraz spekulacje giełdowe oto siły, które zmusiły Afrykę do płacenia horrendalnych cen za azjatycki ryż.

 

Może zainteresują Cię jeszcze te filmy?

Film nie działa? - daj nam znać, naprawimy to!

Komentarze

A Ty co sądzisz?