Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

Inicjatywa jest całkowicie niekomercyjna, nie przynosi dochodów, nie wyświetlamy dla Was reklam - w imię dobra społecznego.

 

Nakarmimy Świat

Nakarmimy Świat (część 2) Rok produkcji: 2005
Tytuł oryginalny: We Feed the World
Czas trwania filmu: 49 min.
Produkcja: Austria
Reżyseria: Erwin Wagenhofer
Język: Polski lektor

Austriacki reżyser Erwin Wagenhofer zabiera nas w podróż śladami żywności, którą codziennie kupujemy. Szlak wiedzie przez Francję, Hiszpanię, Rumunię, Szwajcarię, Brazylię i z powrotem do Austrii. W drugiej części oglądamy zbiór bakłażanów w Rumunii, gdzie 60 pracowników pracuje za 50 centów za godzinę oraz brazylijskie pola soi. W samej Brazylii od 1975 roku wycięto lasy o łącznej powierzchni Francji i Brazylii, a metr kwadratowy ziemii można w tym kraju kupić za 1 centa. Autorzy dokumentu zadają pytanie: dlaczego kurczaki zjadają amazońskie lasy… a jedna czwarta ludności Brazylii głoduje? Poruszony jest także problem przemysłowej hodowli kurczaków.

Gościmy także w lepiankach brazylijskich głodujących chłopów, którzy poją dzieci brudną wodą, i w siedzibie korporacji Nestle, której roczne dochody wielokrotnie przewyższają budżet niejednego państwa.

To film o wszechmocnych zarządach korporacji, o przepływie dóbr i pieniędzy, film o ubóstwie pośród niewyobrażalnego bogactwa i o ludziach umierających z głodu na oczach sytej Europy (a może raczej tuż obok Europy, odwróconej do nich plecami?).

Jednym z rozmówców reżysera jest Jean Ziegler, specjalny wysłannik Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw żywności, który mówi:
Fakty i liczby są porażające. 100 tyś ludzi dziennie umiera z głodu, co 5 minut umiera z głodu dziecko, poniżej 10 roku życia. Co 4 minuty ktoś ślepnie z podowu niedoboru witaminy A. Według danych z najnowszego wydawanego corocznie raportu FAO (Światowej Organizacji Żywności i Rolnictwa), specjalnej agencji ONZ w Rzymie, 842 miliony ludzi na świecie cierpni z podowu skrajnego niedożywienia. Nie mogą pracować, zakładać rodzin, są inwalidami z podowu niedożywienia. Rok temu było ic h, aż 826 milionów, czyli liczba ofiar głodu rosnie. Ten sam raport FAO stwierdza, że przy obecnym rozwoju rolnictwa, świat jest w stanie wyżywić 12 milardów ludzi. Innymi słowy: każde dziecko, które umiera z głodu to ofiara morderstwa.

oraz dodaje:
Wolny rynek nie ma nic wspólnego z wolnością. To jeden wielki fałsz. Kiedy Nestle przejmuje afrykańskie rolnictwo to jest to wolność dla drapieżnego zwierzęcia w dżungli. To tak jakby Mike Tyson walczył w ringu z chudym, niedożywionym Bengalczykiem. Potęgę wielkich korporacji widać w liczbach opublikowanych w zeszłym roku przez Bank Światowy. 52% światowego produktu brutto, czyli wszystkich dóbr jakie wytworzono na całym świecie to produkcja 500 globalnych korporacji. Mają one tylko jeden cel: osiągnać jak najwyższy zysk.Największym światowym producentem żywności, który zatrudnia 300 tyś.osób, działa na 5 kontynentach i używa ponad 8 tysięcy marek handlowych jest koncern Nestle. Zarządza nim miły, opalony Austriak. Ale on też musi się stosować do reguł korporacji, które każą maksymalizować zyski. Jeśli nie wykaże sie astonomicznymi wynikami, to akcjonariusze go zwolnią i wielka władza nad światem jaką dziś dysponuje nic mu nie pomoże. Śrubowanie zysków to mordercza strategia wszystkich globalnych korporacji.

Przeczytaj:
Jak kurczaki rozdziobały lasy deszczowe…
Czas na walkę o godne życie! | Biedni będą głodować?

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=2pvsU385nnE[/youtube]

Pobierz:

Może zainteresują Cię jeszcze te filmy?