Manifest

Naszym celem jest zapewnienie dostępu do ciekawych oraz unikatowych filmów wszystkim zainteresowanym. Strona ma charakter niekomercyjny i nie pobieramy od nikogo żadnych opłat. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom, ponieważ obecnie panuje deficyt stron internetowych z ciekawymi filmami.

Mimo likwidacji Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w 1989 roku w Polsce nadal dochodzi do ograniczania swobód obywatelskich w zakresie wolności wyrażania poglądów i twórczości artystycznej. Zmieniła się forma: miejsce oficjalnej cenzury prewencyjnej zajęła nieoficjalna cenzura represyjna, posługująca się naciskiem ekonomicznym, prawnym lub administracyjnym do tłumienia, zatrzymywania eliminowania tych dzieł sztuki i wypowiedzi, które nie są zgodne z ideologią polityczną, normami obyczajowymi, doktrynami religijnymi bądź polityką korporacyjną.

Korzystamy z wolności korzystania z dóbr kultury, które są prawem człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji: "Każdy człowiek ma prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym swojej społeczności, do korzystania ze zdobyczy kultury, do uczestniczenia w postępie nauki i do korzystania z jej dobrodziejstw".

 

Za morzem

kraj: Belgia, Francja
Reżyseria: Sung-a Yoon
rok produkcji: 2019
czas trwania: 55 minuty
język: polski lektor

Wiele Filipinek opuszcza swój kraj, zostawiając dzieci i rodziny, by pracować za granicą jako pomoce domowe. Najpierw czeka je długa i niebezpieczna podróż, a potem pobyt w ośrodku edukacyjnym, gdzie uczą się podstaw swojej nowej pracy. Przygotowują się też na liczne trudności, przykrości i nadużycia, które prawdopodobnie będą musiały znosić. Podczas ćwiczeń wcielają się zarówno w role gospoś, jak i swoich pracodawczyń, by jak najlepiej przygotować się do czekającej je roli. Dokument podejmuje trudną kwestię współczesnego niewolnictwa w zglobalizowanym świecie. Podkreśla też determinację i odwagę tysięcy kobiet, które walczą o lepszy los dla swoich bliskich. Obraz został uznany za najlepszy film dokumentalny na Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w 2019 roku.
Czytaj dalej »

Amazon, ufam Tobie

kraj: Francja
rok produkcji: 2018
czas trwania: 90 minuty
język: polski lektor

Amazon, międzynarodowy technologiczny gigant, jeszcze nie aż tak rozpowszechniony w Polsce, na świecie jest jedną z korporacji kształtujących codzienną rzeczywistość. Dokument analizuje jego wpływ na nasze życie i kulturę.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat Amazon zespoił się z „zachodnią kulturą” na stałe. Na rynku dostępny od lat ’90, kiedy to był dopiero raczkującą księgarnią internetową, teraz jest 4 w rankingu największych przedsiębiorstw świata oraz ma miejsce w czołówce marek cieszących się największym zaufaniem. Produkuje własne pozycje filmowe, a jego nowocześni „asystenci” domu wiedzą o nas wszystko. Szukamy odpowiedzi na pytanie o socjologiczny koszt technologicznych udogodnień oraz analizujemy wpływ jednego z największych pracodawców na prawo oraz etykę pracy.
Czytaj dalej »

Joe Strummer – niepisana przyszłość

kraj: Irlandia/Wielka Brytania
reżyseria: Julien Temple
rok produkcji: 2007
język: polski lektor

Anglia połowy lat 70. to kraj pogrążony w recesji. Wskutek ogólnego niezadowolenia społecznego wybucha punkowa rewolucja. Jednym z liderów nowego ruchu jest wokalista kultowej grupy The Clash, Joe Strummer. Jego prawdziwe nazwisko to John Graham Mellor. Urodzony w 1952 r. był synem zamożnego brytyjskiego dyplomaty. Szybko jednak porzucił dobrobyt i jako punkowy rebeliant kontynuował tradycję zaangażowanych politycznie ludowych bardów. Stojąc na czele The Clash nagrał sześć albumów i zyskał ogromną popularność, lecz w 1986 r. wycofał się na długi czas ze sceny. Sporadycznie występował w filmach m.in. u Jima Jarmusha i Akiego Kaurismäkiego. Dopiero w połowie lat 90. sięgnął znów po gitarę i zaczął nagrywać z nową formacją The Mescaleros. Muzyk zmarł we śnie 22 grudnia 2002 r. W dokumencie Strummera wspominają m.in. byli członkowie The Clash, Jim Jarmusch, Steve Jones z Sex Pistols, Bono z U2, Johnny Depp, John Cusack i Martin Scorsese. Ich opowieści uzupełniają fragmenty występów, wywiady, a przede wszystkim filmy i zdjęcia z czasów młodości artysty.
Czytaj dalej »

Krowa – maszyna hodowlana?

kraj: Francja
reżyser: Bernard Bloch
rok produkcji: 2015
język: polski lektor

Szokujący dokument pokazujący, jak z domowego zwierzęcia krowa stała się maszyną do produkcji cieląt, mleka i mięsa. Nauka i technika uczyniły z naturalnego procesu udomawiania i hodowli zwierząt globalny przemysł, w którym liczy się wyłącznie wydajność. Od XIX w. kolejne zoologiczne odkrycia miały ogromny wpływ na los krów. Genetyka i nowe sposoby hodowli zwierząt przyspieszyły biologiczną transformację bydła i pozwoliły na manipulację rozrodczością. Dzisiejsze krowy różnią się od swoich przodków sprzed stulecia. Ludzie zmodyfikowali ich ciała, aby spełniały nienaturalne standardy ilościowe i jakościowe. Twórcy dokumentu sugerują, że człowiek, który wykorzystuje krowie organizmy i manipuluje kodem genetycznym, nie cofnie się przed skonstruowaniem jeszcze wydajniejszej biologicznej maszyny hodowlanej.
Czytaj dalej »

Szkockie korzenie Ku Klux Klanu

kraj: Wielka Brytania
reżyser: Ian Lilley
rok produkcji: 2016
czas trwania: 52 minuty
język: polski lektor

Jaką rolę w tworzeniu Ku Klux Klanu odegrali… Szkoci? Historyczne śledztwo, które odsłania nieznane dotąd zależności i powiązania.

Szkocki historyk Neil Oliver postanowił zbadać mroczny rozdział historii swego kraju. Jaki związek z powstaniem Ku Klux Klanu mają Szkoci? Skąd w nazwie tej rasistowskiej organizacji wzięło się słowo „klan”? Czemu na fladze sprzeciwiających się zniesieniu niewolnictwa konfederatów widnieje Krzyż świętego Andrzeja, taki sam jak na fladze Szkocji? Okazuje się, że nie są to tylko niefortunne zbiegi okoliczności, a realne powiązania.
Czytaj dalej »

Postęp – globalne oszustwo?

kraj:Francja
rok produkcji: 2019
czas trwania: 2×52 min.
język: polski lektor

Wiek XIX zapisał się w historii jako czas prawdziwej rewolucji przemysłowej. Pojawiało się coraz więcej przełomowych wynalazków, jak linia montażowa czy elektryczność, które pozwoliły na wprowadzenie masowej produkcji. Miało to przełożenie także na poprawę warunków życia oraz upowszechnienie wielu dóbr, dotąd niedostępnych dla większości społeczeństwa. Każdy postęp jednak ma swoje wady. W tym przypadku negatywnie odbił się na środowisku naturalnym, które staje się coraz bardziej zanieczyszczone. Dokument prezentuje skutki rozwoju technologicznego ostatnich dwustu lat.
Czytaj dalej »

Kill Chain: Cyberatak na demokrację

kraj: USA
rok produkcji: 2020
czas trwania: 87 minuty
język: polski lektor

Dokument porusza niezwykle istotną kwestię, czyli bezpieczeństwo technologii, używanej przez Stany Zjednoczone podczas wyborów. Twórcy w drobiazgowy sposób ukazują słabość zabezpieczeń elektronicznych systemów głosowania. Odwołują się do wyborów w 2016 roku i wskazują, że i podczas kolejnych istnieje podobne zagrożenie. Nie jest wykluczone, że takie złośliwe oprogramowanie zostało już skonstruowane i może wpływać na karty do głosowania oraz listy rejestracyjne wyborców. To realna groźba, ponieważ coraz więcej obwodów korzysta z elektronicznych urządzeń. Możliwe, że ataki, które obecnie wydają się ze sobą niezwiązane, to element „łańcucha zabójstw”. Oznacza to, że opłacani przez obcy kraj hakerzy metodami cybernetycznymi, a nie militarnymi, stawiają pod znakiem zapytania funkcjonowanie systemu jako demokratycznego.

W filmie głos oddano najważniejszym osobom zajmującym się bezpieczeństwem wyborczym. Wypowiedzą się także senatorowie obu partii, dla których ochrona głosów obywateli jest priorytetem. Twórcy przedstawią również postać Harriego Hurstiego – fińskiego hakera, eksperta od elektronicznych niebezpieczeństw, na jakie narażone są wybory.
Czytaj dalej »

1961. Jak obalano segregację rasową

kraj: Francja
rok produkcji: 2015
czas trwania: 52 minuty
język: polski lektor

Film „1961. Jak obalano segregację rasową” przedstawia losy historycznego ruchu społecznego, który zrodził się 4 maja 1961 r. z inicjatywy grupy czarnoskórych i białych aktywistów.

Działacze na rzecz praw obywatelskich przeszli do historii, rozpoczynając akcję zajmowania miejsc w autobusach w nieprzeznaczonych dla nich. Za łamanie prawa, a przede wszystkim norm obyczajowych, padali ofiarami brutalnych ataków. Dzięki swojej odwadze i wytrwałości doprowadzili do zmiany prawa federalnego i zainspirowali miliony ludzi na całym świecie do walki o równość dla wszystkich.
Czytaj dalej »

Seksualne molestowanie zakonnic. Druga hańba Kościoła

kraj: Francja
rok produkcji: 2018
czas trwania: 2×52 min.
język: polski lektor

Po raz pierwszy zakonnice, ich przełożone oraz księża przerywają milczenie, aby opowiedzieć o regularnie popełnianych przez duchownych przestępstwach na tle seksualnym.

Przeprowadzone niedawno zewnętrzne śledztwo ujawniło, że tysiące zakonnic na wszystkich kontynentach było regularnie wykorzystywanych seksualnie przez księży. Pomiędzy 1994 a 2015 rokiem do Watykanu spływały poufne wewnętrzne raporty, których autorzy alarmowali władze kościele o gwałtach w ponad 23 krajach. Sprawę zamieciono jednak pod dywan. Gdy sądy kościelne ostatecznie zajmowały się sprawami gwałtu, winą zazwyczaj obarczano ofiary i wykluczano je ze społeczności. Bezpieczniejszym wyjściem okazywało się zatem milczenie. Kilka osób odważyło się je przerwać i opowiedzieć przed kamerami o swoich doświadczeniach.
Czytaj dalej »

Krótka historia plastiku

kraj: USA/Belgia/Chiny/Indie/Indonezja/Filipiny
rok produkcji: 2019
czas trwania: 88 minuty
język: polski lektor

Dokument przedstawia losy plastiku od chwili jego powstania. To sztuczne tworzywo przyczynia się do degradacji środowiska. Twórcy filmu wskazują na potencjalne rozwiązania tego problemu, jakie mogą być wdrożone przez zwykłych ludzi, przedsiębiorstwa oraz państwa.
Czytaj dalej »

Wiktor Hugo – świadek ery rewolucji

kraj: Francja
reżyser: Jaques Loeuille
rok produkcji: 2018
czas trwania: 52 min.
język: polski lektor

Wiktor Hugo trwale zapisał się w historii światowej literatury. Jego twórczość poruszała najtrudniejsze tematy i propagowała najnowcześniejsze idee, takie jak konieczność wprowadzenia powszechnej edukacji i zakazu pracy dzieci, podjęcie walki z ubóstwem czy zniesienie kary śmierci. W swoich książkach zwracał uwagę na istotne sprawy jak emancypacja kobiet czy powstanie Stanów Zjednoczonych. Pisarz uczestniczył w Wiośnie Ludów i wielu innych ważnych wydarzeniach, które odmieniły dziewiętnastowieczną Francję. Swoje zaangażowanie przypłacił osiemnastoletnim wygnaniem.
Czytaj dalej »

Mahatma Gandhi – człowiek i mit

kraj: Francja
rok produkcji: 2019
czas trwania: 52 minuty
język: polski lektor

Historia Mahatma Gandhiego, znanej na całym świecie ikony, pokojowego przywódcy i symbolu niepodległości Indii. Był on prawdziwym liderem, który podczas organizowania ruchu oporu nie uciekał się do przemocy. Zamiast tego praktykował ascetyczny tryb życia i kierował się pacyfizmem. Autorzy dokumentu podsumują, co zostało z mitu Gandhiego, które informacje są prawdziwe, a które są tylko legendą.
Czytaj dalej »

Postprawda: Dezinformacja i koszt fake newsów

Kraj: USA
Rok produkcji: 2020
Reżyseria: Andrew Rossi
język: polski lektor

We współczesnym świecie jednym z najpoważniejszych zagrożeń, doświadczanym przez wszystkich obywateli, jest zjawisko „fake newsów”. Twórcy dokumentu postanowili poruszyć temat dezinformacji i fałszywych wiadomości, które szerzyły się w Stanach Zjednoczonych. Film ukazuje nie tylko same skandale, ale wyjaśnia, w jaki sposób do nich doszło i dokładnie omawia konsekwencje fabrykowanych informacji i kampanii dezinformacyjnych. Oprócz tego skupia się na ofiarach tych incydentów. Przywołane zostały najgłośniejsze i najbardziej katastrofalne w skutkach afery.

Wśród nich pojawiła się m.in. „Pizzagate” z 2016 roku, a więc teoria spiskowa dotycząca rzekomej siatki pedofilskiej działającej w rodzinnej restauracji. Plotka doprowadziła nie tylko do internetowej lawiny pełnych nienawiści komentarzy, ale do napadu uzbrojonego mężczyzny na lokal. Inną sprawą, poruszoną w dokumencie, jest śmierć Setha Richa, pracownika Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej, zastrzelonego podczas włamania. Zabójstwo łączono z opublikowaniem na WikiLeaks maili Hillary Clinton, choć dowody wskazywały, że nie ma to żadnego związku. Dokument uwzględnia także próbę zdyskredytowania byłego dyrektora FBI Roberta Muellera, który prowadził dochodzenie ws. ingerencji Rosji w wybory prezydenckie w 2016 roku. Twórcy nie zbywają milczeniem afery z 2015 roku, gdy wojskowe manewry zostały uznane za pretekst do internowania politycznych wrogów prezydenta Obamy.
Czytaj dalej »

Długa droga

kraj: Polska
reżyseria: Weronika Mliczewska
rok produkcji: 2017
czas trwania: 58 minuty
język: polski lektor

Autorka filmu wyrusza w podróż do Indii. Chce odnaleźć kobietę, którą spotkała sześć lat wcześniej w Izraelu, nad rzeką Jordan. Nie zna jej imienia ani nie wie skąd pochodzi. Jedyne co ma, to zdjęcie kobiety oraz różaniec, który nieznajoma jej podarowała. Reżyserka wyruszając do najbardziej zaludnionego kraju na świecie chce zrozumieć, czym jest duchowa więź między nieznajomymi. Zamierza również sprawdzić, co się stanie, gdy przekroczymy własne granice.

To podróż w głąb siebie, która jest wzbogacona niezwykłymi spotkaniami z przypadkowymi ludźmi. Autorka zostaje wystawiona na pośmiewisko. Targa ją zwątpienie, lecz jest również prowadzona silnym wewnętrznym przekonaniem. W filmie pokazuje to, czego na co dzień nie widać. W pewnym momencie zaczynają się dziać rzeczy, których nikt nie mógł przewidzieć, a droga prowadzi w nieoczekiwanym kierunku.
Czytaj dalej »

Czerwony! Sztuka awangardy w kraju Sowietów

kraj: Francja
reżyseria: Pierre – Henri Gibert
rok produkcji: 2019
czas trwania: 53 minuty
język: polski lektor

W 1917 roku seria strajków wstrząsnęła Petersburgiem i obaliła carskie rządy. Wstrząsy społeczne znalazły wyraz w świecie sztuki. W malarstwie zaczynały rozwijać się nowe ruchy takie jak suprematyzm i konstruktywizm. Malewicz, Gonczarowa, Kandinsky i Rodczenko odegrali znaczącą rolę w budowaniu nowego społeczeństwa. Pod jarzmem Stalina awangardowi artyści musieli przyjąć przystępniejszą masom naturalistyczną estetykę.

Dokumentaliści wykorzystują archiwalne zdjęcia, dokumenty i nagrane materiały, a także badania nad projektowaniem graficznym, by opowiedzieć o powstaniu ruchów, które ukształtowały sztukę XX wieku. Pokazują losy zaangażowanych twórców.
Czytaj dalej »

Klątwa obfitości

kraj: Polska
reżyseria: Ewa Ewart
czas trwania: 69 minut
język: polski lektor

Pod koniec 2017 r. rząd Ekwadoru rozpoczął nowy etap wierceń ropy naftowej na najbardziej wrażliwym obszarze Narodowego Parku Yasuni, co wywołało falę protestów. Film dokumentalny „Klątwa obfitości” po raz pierwszy odsłania kulisy i dramat nieudanej Inicjatywy Yasuni, z jej daleko idącymi globalnymi i regionalnymi konsekwencjami. Film ujawnia walkę Ekwadoru o pogodzenie ekologicznych ambicji z trudnymi realiami gospodarczymi oraz znaczącymi interesami naftowymi. To dylemat, z jakim dziś zmaga się cały świat.

Dramat Narodowego Parku Yasuni, jak w soczewce, skupia najbardziej palące problemy ekologiczne naszej planety. W samym sercu lasu deszczowego Ekwadoru toczy się konieczna globalna debata na temat postępu, zrównoważonego rozwoju gospodarczego i zmian klimatycznych. Stawką jest nasze przetrwanie. Film stawia dwa kluczowe pytania, które dziś stały się jeszcze bardziej aktualne niż kiedykolwiek wcześniej. Czy powinniśmy zostawić ropę naftową w ziemi? I czym ryzykujemy, zważywszy na ekologiczne konsekwencje kontynuowania wydobycia ropy naftowej, jeżeli odrzucimy radykalną zmianę naszego podejścia do jej eksploatacji na całym świecie?
Czytaj dalej »

W zalewie reklamy

kraj: Kanada
rok produkcji: 2017
czas trwania: 75 minuty
język: polski lektor

Obecnie reklama jest wszechobecna w każdej dziedzinie życia. Różni się jednak od tej znanej z przeszłości. Teraz marketingowcy kładą szczególny nacisk, by angażowała widza. Jest więc spersonalizowana, interaktywna i dopasowana do preferencji danej grupy konsumentów. Nad jej realizacją czuwają analitycy, graficy, programiści i naukowcy wyposażeni w skomplikowane algorytmy oraz najnowszą technologię. Luki prawne oraz ludzka niefrasobliwość pozwalają specjalistom od reklamy zgromadzić ogromne zasoby danych o każdym człowieku, potencjalnym konsumencie dóbr i usług. Ludzie z branży nazywają tę nową rzeczywistość „Dzikim Zachodem”.

Co minutę w internecie jego użytkownicy zostawiają po sobie blisko 400 godzin nowych treści. Dokument ujawnia widzom mechanizmy, którymi rządzi się współczesny rynek reklamowy. Tworzenie zindywidualizowanych produktów ma na celu wpłynięcie na nasze decyzje, zwłaszcza w chwilach ludzkiej słabości. Wszystko po to, by maksymalnie zwiększyć sprzedaż.
Czytaj dalej »

Żyrafy – moja miłość

kraj: Kanada
rok produkcji: 2019
czas trwania: 52 minuty
język: polski lektor

W 1956 roku młoda biolożka Anne Innis Dagg pojechała do Południowej Afryki, by obserwować żyjące na wolności żyrafy. Teraz, jako 85-letnia kobieta, za namową autorów filmu wraca śladami tamtej wyprawy.

Anne Innis Dagg była pierwszym naukowcem, który badał dzikie zwierzęta w Afryce, w ich naturalnym środowisku. Wyniki jej obserwacji były przełomowe, jednak po powrocie do kraju spotkała się z chłodnym przyjęciem. Odmówiono jej posady wykładowcy na dwóch uniwersytetach, bo… była zamężną kobietą. To doświadczenie sprawiło, że Ann została działaczką feministyczną i dopiero w 2010 roku na powrót zajęła się żyrafami.
Czytaj dalej »

Ropa – gra o władzę nad światem

kraj: Francja
rok produkcji: 2018
czas trwania: 55 minuty
język: polski lektor

Światowy porządek produkcji ropy panujący od czasów drugiej wojny światowej przeszedł do historii, gdy Amerykanie objęli pierwszą pozycję wśród potentatów czarnego złota. Stany Zjednoczone nie są już uzależnione od ropy wydobywanej przez saudyjskich sojuszników. Arabia Saudyjska zaczęła wcielać w życie ryzykowną strategię: produkcja jak największej liczby baryłek, aby ceny opadły do możliwie najniższego poziomu. Saudyjczycy mają nadzieję upiec trzy pieczenie na jednym ogniu: zniszczyć amerykański przemysł oraz osłabić Rosję i Iran.
Czytaj dalej »

Charlie Chaplin kontra FBI

kraj: Francja
reżyseria: Patrick Cabouat
rok produkcji: 2019
czas trwania: 55 min
język: polski lektor

Edgar Hoover to dyrektor FBI, który przez wiele lat prowadził obsesyjne dochodzenie w sprawie Charliego Chaplina. Mężczyzna szukał dowodów na to, że komik jest komunistycznym szpiegiem. W wielu filmach Chaplin wyśmiewał kapitalizm i konsumpcyjny styl życia Amerykanów, mówił też o bezsensie prowadzenia wojen, których celem jest wyłącznie nabijanie kieszeni rządzącym. Twórcy filmu przyglądają się tej sprawie.
Czytaj dalej »